Oliwa z Oliwek jak Kawa Speciality

Oliwa z Oliwek jak Kawa Speciality czyli o co chodzi z monocastą?

Oliwy jednorodne (single origin, monovariental) zwane również monocastami, to oliwy z oliwek, które cechuje wyjątkowa różnorodność smaków i aromatów.
Ten koncept jest dobrze znany w przypadku innych produktów, takich jak whisky single cask, czy kawy speciality, w świecie oliwy dopiero teraz zaczyna zyskiwać na popularności.

Dla komercyjnych producentów żywności ważne jest zapewnienie powtarzalności smaku w swoich produktach. Klienci oczekują, że produkt kupiony pod daną marką będzie zawsze smakował tak samo.

Dla miłośników produktów jednorodnych, takich jak kawa speciality, czy oliwy monovarietal to właśnie unikalność i niepowtarzalność smaku stanowią główną atrakcję. Każda partia oliwy jednorodnej ma zupełnie inny profil smakowy, co sprawia, że degustacja staje się fascynującym doświadczeniem.

Oliwy jednorodne są wytwarzane z konkretnych odmian oliwek, takich jak Picual czy Galega, Cobrançosa, Arbequina, Cordovil i wiele innych. Każda odmiana ma swoje charakterystyczne cechy smakowe i aromatyczne.

Oliwa z oliwek Picual jest pikantna i owocowa, podczas gdy oliwa z oliwek Galega ma delikatny, maślany smak.  Profil smakowo-sensoryczny jest dodatkowo zależny od rodzaju gleby, oraz warunków pogodowych w danym sezonie. To wszystko sprawia, że każdy microlot jest unikalną podróżą.

Degustacja oliw jednorodnych przypomina cupping kawy speciality,  jest to niezwykle ekscytujący proces odkrywania różnic smakowych. Podobnie jak przy cuppingu, podczas degustacji oliw jednorodnych możemy cieszyć się różnorodnością aromatów, smaków i innych cech sensorycznych. To niepowtarzalne doświadczenie pozwala nam zgłębić świat oliw jednorodnych, odkrywając unikalne wrażenia smakowe i fascynujące kombinacje.

Choć koncept oliw jednorodnych dopiero zaczyna zyskiwać popularność wśród konsumentów,  istnieją już producenci, którzy specjalizują się w ich produkcji. Mamy szczęście, że jesteśmy jednym z nich.

Nasze modus operandi to niekończące poszukiwanie nowych wrażeń zawartych w tym wyjątkowym zielono-złotym płynie.
Jeśli jesteś miłośnikiem kulinarnych eksploracji i poszukujesz nowych smaków, próbując tego rodzaju oliwę "narażasz się" na uruchomienie uzależniającej pasji.

dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Recent Posts

To drzewo oliwne ma 3350 lat!

Jak prawidłowo degustować oliwę z oliwek?